381LR101M450J022
DigiKey Part Number
338-2474-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR101M450J022
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.326Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.326Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C