Image for 381LR101M420H012 is not available
381LR101M420H012
DigiKey Part Number
381LR101M420H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR101M420H012
Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
100 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.99Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.99Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C