380LX822M050K032
DigiKey Part Number
338-2472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX822M050K032
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP TH
Detailed Description
8200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 40mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C