380LX822M025J012
DigiKey Part Number
338-2469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX822M025J012
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP TH
Detailed Description
8200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 65mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C