380LX333M016K042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 994
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.801
Datasheet
In Stock: 776
In Stock: 0
In Stock: 981
33000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 25mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX333M016K042
DigiKey Part Number
380LX333M016K042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX333M016K042
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
6.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.9 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C