380LX272M100J452
DigiKey Part Number
338-2435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX272M100J452
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP TH
Detailed Description
2700 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 104mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.3 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
104mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C