380LX223M035K052
DigiKey Part Number
338-2433-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX223M035K052
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 26mOhm 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
6.1 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C