380LX183M035K452
DigiKey Part Number
338-2426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX183M035K452
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 480mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.7 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.5 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
480mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C