380LX183M016H032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 309
Datasheet
18000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 46mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX183M016H032
DigiKey Part Number
380LX183M016H032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX183M016H032
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.98 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
46mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C