380LX122M250A042
DigiKey Part Number
338-2239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX122M250A042
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 166mOhm 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.53 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.94 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
166mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C