380LQ122M200J042 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 29
Chemi-Con
In Stock: 130
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 166mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
380LQ122M200J042
DigiKey Part Number
380LQ122M200J042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ122M200J042
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.5 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
4.9 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
166mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C