229LBB025M2DE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 52
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
22000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 22.61mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
229LBB025M2DE
DigiKey Part Number
229LBB025M2DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
229LBB025M2DE
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.52 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.65 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22.61mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C