228LBB063M2BD
DigiKey Part Number
1572-1416-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
228LBB063M2BD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 113.04mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8875 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
113.04mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C