228CKS050MQW is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 46.819
Datasheet
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 106mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
228CKS050MQW
DigiKey Part Number
228CKS050MQW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
228CKS050MQW
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.32 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.248 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
106mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C