226TTA500AQW
DigiKey Part Number
1572-1395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
226TTA500AQW
Description
CAP ALUM 22UF 20% 500V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 18.8394Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
175.95 mA @ 50 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia x 1.260" L (16.00mm x 32.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
18.8394Ohm @ 120Hz