225CKH250M
DigiKey Part Number
225CKH250M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
225CKH250M
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 113.036Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
29 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
72.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
113.036Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C