171474J250M-F
DigiKey Part Number
171474J250M-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171474J250M-F
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 90V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
171474J250M-F Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
35 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
250V