171473K630H-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
0.047 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
171473K630H-F
DigiKey Part Number
171473K630H-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171473K630H-F
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
171473K630H-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V