160684K100G-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 556
Datasheet
Similar
In Stock: 0
TDK
TDK
In Stock: 574
Similar
0.68 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
160684K100G-F
DigiKey Part Number
160684K100G-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160684K100G-F
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
160684K100G-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
100V