160393K400D-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
KEMET
0.039 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
160393K400D-F
DigiKey Part Number
160393K400D-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160393K400D-F
Description
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
160393K400D-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
400V