160222K1000C-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.203
Datasheet
2200 pF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Radial
160222K1000C-F
DigiKey Part Number
160222K1000C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160222K1000C-F
Description
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
160222K1000C-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)