160124J630M-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.12 µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial
160124J630M-F
DigiKey Part Number
160124J630M-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160124J630M-F
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
160124J630M-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
630V