155MKP275KG
DigiKey Part Number
1572-1338-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155MKP275KG
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 310VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.839" (21.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V