108CKS063M
DigiKey Part Number
108CKS063M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
108CKS063M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 166mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.04 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.856 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
166mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C