107TTA025M
DigiKey Part Number
1572-1048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107TTA025M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2.652Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
107TTA025M Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Active
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
260.1 mA @ 50 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.652Ohm @ 120Hz