106TXK400M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 11.774
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 204
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 70
In Stock: 100
In Stock: 950
TDK
10 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 33.16Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
106TXK400M
DigiKey Part Number
106TXK400M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106TXK400M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
303.75 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33.16Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C