106CKR050M
DigiKey Part Number
1572-1029-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106CKR050M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 16.579Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
172.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16.579Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C