MC18FA751J-TF
DigiKey Part Number
338-MC18FA751J-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-MC18FA751J-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
338-MC18FA751J-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC18FA751J-TF
Description
CAP MICA 750PF 5% 100V 1812
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 pF Mica Capacitor 100 V 1812 (4532 Metric)
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
750 pF
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
100 V