380LQ152M200K042
DigiKey Part Number
338-3516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ152M200K042
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
200 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C