CL-SB-12C-02
CL-SB-12C-02
CL-SB-12C-02
DigiKey Part Number
563-1323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL-SB-12C-02
Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch SPDT Through Hole
Category
Actuator Length
2.00mm
Manufacturer
Nidec Components
Contact Material
Copper
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
SPDT
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Switch Function
On-On
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Electrical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - DC
12 V