W6280-3PG-P-528 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 77
Datasheet
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Mini-Con-X® Insta-Click™
W6280-3PG-P-528
DigiKey Part Number
468-W6280-3PG-P-528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W6280-3PG-P-528
Description
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Color
Black
Mfr
Ingress Protection
IP66/IP67/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series
Features
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Packaging
Bulk
Shielding
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Connector Type
Voltage Rating
300VAC/DC
Number of Positions
3
Cable Opening
0.260" ~ 0.280" (6.60mm ~ 7.11mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C