W3280-5SG-P-528 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Datasheet
5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
W3280-5SG-P-528
DigiKey Part Number
468-W3280-5SG-P-528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W3280-5SG-P-528
Description
MULTI-CON-X INSTA-CLICK CABLE EN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 HB
Part Status
Active
Features
Backshell, UV Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC/DC
Termination
Crimp
Cable Opening
0.280" ~ 0.290" (7.11mm ~ 7.37mm)
Fastening Type
Bayonet Lock
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C