14380-10PG-300
DigiKey Part Number
SC3268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
14380-10PG-300
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
14380-10PG-300 Models
Category
Orientation
Keyed
Mfr
Primary Material
Plastic
Series
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Ingress Protection
Weathertight
Number of Positions
10
Shielding
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C