13282-18PG-326
DigiKey Part Number
SC1186-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
13282-18PG-326
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
13282-18PG-326 Models
Number of Positions
18
Voltage Rating
600V
Cable Opening
0.260" ~ 0.300" (6.60mm ~ 7.62mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C