DGOF5S3-010.0M
DigiKey Part Number
CW632-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGOF5S3-010.0M
Description
XTAL OSC OCXO 10.0000MHZ HCM TTL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz OCXO HCMOS, TTL Oscillator 5V 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±250ppb
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
300mA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Type
Size / Dimension
0.815" L x 0.510" W (20.70mm x 12.95mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)