CZRZC52C5V1-HF
DigiKey Part Number
641-CZRZC52C5V1-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRZC52C5V1-HF
Description
DIODE ZENER 5.1V 100MW 0201
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 100 mW ±5.2% Surface Mount 0201/DFN0603
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5.2%
Supplier Device Package
0201/DFN0603
Power - Max
100 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms