ATV50C450JB-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
72.7V Clamp 68.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
ATV50C450JB-HF
DigiKey Part Number
ATV50C450JB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV50C450JB-HF
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATV50C450JB-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
68.8A