CM29-1.9-04AC
DigiKey Part Number
1681-1005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM29-1.9-04AC
Description
TEM 10.2X6.02X1.68MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 4.3W @ 27°C 1.9 A 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CM29-1.9-04AC Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
1.68mm
Manufacturer
Marlow Industries, Inc.
Number of Stages
1
Series
Current - Max
1.9 A
Packaging
Tray
Voltage - Max
3.5 V
Part Status
Active
Resistance
1.54 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
85°C
Size / Dimension
Rectangular - 10.20mm L x 6.02mm W
Features
Lead Wires, Exterior Metallization (Both Sides Pre-Tinned)
Qmax @ Th
4.3W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
71°C @ 27°C