VSHB0754T-8R2MC
DigiKey Part Number
4044-VSHB0754T-8R2MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSHB0754T-8R2MCCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSHB0754T-8R2MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSHB0754T-8R2MC
Description
FIXED IND 8.2UH 5.8A 31.9 MOHM
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 5.8 A 31.9mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
EDA/CAD Models
VSHB0754T-8R2MC Models
DC Resistance (DCR)
31.9mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.303" L x 0.291" W (7.70mm x 7.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.204" (5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
9.1A