VSHB0754T-560MC
DigiKey Part Number
4044-VSHB0754T-560MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSHB0754T-560MCCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSHB0754T-560MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSHB0754T-560MC
Description
FIXED IND 56UH 2.2A 213 MOHM SMD
Detailed Description
56 µH Shielded Molded Inductor 2.2 A 213mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
EDA/CAD Models
VSHB0754T-560MC Models
DC Resistance (DCR)
213mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.303" L x 0.291" W (7.70mm x 7.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.204" (5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.4A