VSHB0754T-2R2MC
DigiKey Part Number
4044-VSHB0754T-2R2MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSHB0754T-2R2MCCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSHB0754T-2R2MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSHB0754T-2R2MC
Description
FIXED IND 2.2UH 9.8A 12 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 9.8 A 12mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSHB0754T-2R2MC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
12mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.303" L x 0.291" W (7.70mm x 7.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.204" (5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
15A