VSEB0730H-5R6MC
DigiKey Part Number
4044-VSEB0730H-5R6MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSEB0730H-5R6MCCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSEB0730H-5R6MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSEB0730H-5R6MC
Description
FIXED IND 5.6UH 8.1A 26 MOHM SMD
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 8.1 A 26mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
EDA/CAD Models
VSEB0730H-5R6MC Models
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.3A