VSEB0630H-2R2MC
DigiKey Part Number
4044-VSEB0630H-2R2MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSEB0630H-2R2MCCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSEB0630H-2R2MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSEB0630H-2R2MC
Description
FIXED IND 2.2UH 12A 9.8 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 12 A 9.8mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
EDA/CAD Models
VSEB0630H-2R2MC Models
DC Resistance (DCR)
9.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0630
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.262" L x 0.254" W (6.65mm x 6.45mm)
Current - Saturation (Isat)
12.2A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)