VSEB0530H-R68MC
DigiKey Part Number
4044-VSEB0530H-R68MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSEB0530H-R68MCCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSEB0530H-R68MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSEB0530H-R68MC
Description
FIXED IND 0.68UH 15.6A 5.5 MOHM
Detailed Description
0.68 µH Shielded Molded Inductor 15.6 A 5.5mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
EDA/CAD Models
VSEB0530H-R68MC Models
DC Resistance (DCR)
5.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0530
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.217" L x 0.211" W (5.55mm x 5.35mm)
Current - Saturation (Isat)
15.2A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)