VSEB0530H-4R7MC
DigiKey Part Number
4044-VSEB0530H-4R7MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSEB0530H-4R7MCCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSEB0530H-4R7MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSEB0530H-4R7MC
Description
FIXED IND 4.7UH 7.9A 30.8 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 7.9 A 30.8mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
EDA/CAD Models
VSEB0530H-4R7MC Models
DC Resistance (DCR)
30.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0530
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.217" L x 0.211" W (5.55mm x 5.35mm)
Current - Saturation (Isat)
6.2A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)