VSEB0430H-R56MC
DigiKey Part Number
4044-VSEB0430H-R56MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSEB0430H-R56MCCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSEB0430H-R56MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSEB0430H-R56MC
Description
FIXED IND 0.56UH 15.5A 5.7 MOHM
Detailed Description
0.56 µH Shielded Molded Inductor 15.5 A 5.7mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
EDA/CAD Models
VSEB0430H-R56MC Models
DC Resistance (DCR)
5.7mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0430
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Current - Saturation (Isat)
13.1A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)