VSAB1770-560M
DigiKey Part Number
4044-VSAB1770-560MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSAB1770-560MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSAB1770-560MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSAB1770-560M
Description
FIXED IND 56UH 6.5A 60 MOHM SMD
Detailed Description
56 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 60mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
VSAB1770-560M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.691" L x 0.667" W (17.55mm x 16.95mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.283" (7.20mm)