VSAB1770-470M
DigiKey Part Number
4044-VSAB1770-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSAB1770-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSAB1770-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSAB1770-470M
Description
FIXED IND 47UH 7.5A 6.5 MOHM SMD
Detailed Description
47 µH Shielded Molded Inductor 7.5 A 6.5mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
VSAB1770-470M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.8A
DC Resistance (DCR)
6.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.691" L x 0.667" W (17.55mm x 16.95mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.283" (7.20mm)