VSAB1365-6R8M
DigiKey Part Number
4044-VSAB1365-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSAB1365-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSAB1365-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSAB1365-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 13.5A 11.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 13.5 A 11.5mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSAB1365-6R8M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
11.5mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1365
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
10.5A
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)