3132-20-1-2000-004-1-TD
DigiKey Part Number
1175-2675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3132-20-1-2000-004-1-TD
Description
HOOK-UP SOLID 20AWG RED
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire Solid Red 300V 2000.0' (609.6m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.063" (1.60mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
2000.0' (609.6m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
Solid
Ratings
UL Style 3132
Conductor Material
Features
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 6.000 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
2.000kr.1.26616kr.2,532.32
4.000kr.1.20362kr.4,814.48
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP SOLID 20AWG BLACK
In-Stock: 7
HOOK-UP SOLID 20AWG WHITE
In-Stock: 8000
HOOK-UP SOLID 20AWG GREEN
In-Stock: 8000
Alternate Length
HOOK-UP SOLID 20AWG 300V RED 25'
In-Stock: 4
HOOK-UP SOLID 20AWG 300V RED 50'
In-Stock: 2
HOOK-UP SOLID 20AWG 300V RED 10'
In-Stock: 13
HOOK-UP SOLID 20AWG 300V RED 5'